
Vin som gave
Del
Du kender det godt: Det er fredag, og du er på vej til en middag, en fødselsdag eller en reception. Du svinger forbi den nærmeste butik og tager en flaske vin eller en pakke chokolade med , som ryger i hånden på værten ved ankomst. Det fungerer – men kunne det ikke være en anelse mere gennemtænkt?
Hos Copenhagen Wine synes vi, at vingaver fortjener lidt mere kærlighed. Ikke nødvendigvis noget stort – men bare nok til at modtageren mærker, at du har gjort dig umage. En vin, du selv holder af. Et lille kort med en anbefaling til maden eller en historie om dem som har lavet den - En personlig tanke bag valget.
Vi oplevede det selv: For nylig skulle en af os til reception og kendte ikke modtageren særlig godt. Men vi vidste, at han og hans hustru holder af Italien – så valget faldt på en Rosso di Montalcino. En vin med varme og personlighed. Et kort med et par ord om vinen og en serveringsidé blev lagt ved. Ugen efter tikkede en besked ind – et foto af middagen og flasken, og en tak for både vinen og tanken bag.
Det er netop dét, vin kan. Den kan skabe forbindelse. Ikke bare i øjeblikket, hvor gaven gives, men også når den åbnes og nydes. Og det gør også noget for dig som giver – du bliver husket.
Så overvej, om du – eller din virksomhed – skal have et lille lager af udvalgte flasker, klar til når du skal give en personlig vingave. På copenhagenwine.dk finder du inspiration til vine med karakter og historie. Og vi hjælper gerne, hvis du vil finde den helt rigtige vin til næste anledning.
Vi elsker at tale om vin – og vi ved, at den gør sig bedst, når der følger lidt omtanke med.